Słowo Księdza Kustosza do Pielgrzymów

Wielkanoc 2013

Kochani Przyjaciele i Dobrodzieje Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku!

 

 ,, Ludzie, których pozbawiono radości religijnych są jak ptaki z podwiązanymi skrzydłami”. Te słowa zapisał Prymas Tysiąclecia w swojej więziennej celi w Niedzielę Zmartwychwstania 1955r. Obserwując smutnych panów pilnujących klasztoru, głęboko pragnął aby i oni doświadczyli radości przebaczenia, tak jak skruszony kiedyś Piotr, aby i dla nich Poranek Zmartwychwstania był źródłem wewnętrznej radości i pokoju.

,, Ten, który kazał modlić się za nieprzyjaciół i sam to czyni wie, że nie jesteśmy Jego nieprzyjaciółmi. Tym więcej liczyć możemy na miłosierne spojrzenie Chrystusowe”. (Zapiski Więzienne, 11.04.1955).

Rok 2013 od samego początku okazał się brzemienny w różne wydarzenia. Szczególnie Kościół poddany został wielkiej próbie. Dla naszego skromnego Sanktuarium w Stoczku to błogosławiony czas ważnych rocznic i także wielkich wyzwań.

Dla Was, drodzy Przyjaciele i Dobrodzieje tego miejsca, to również czas konkretnych wyborów i zmagań z codziennością. Prowadzimy wewnętrzną walkę sami ze sobą, stykamy się z brutalną rzeczywistością otaczającego nas świata, doświadczamy ciosów od sąsiadów, a nawet najbliższej rodziny. Ponosimy porażki w pracy, utrudniają nam życie urzędy, a kiedy szwankuje zdrowie na próżno oczekujemy właściwej opieki. Oczywiście wśród tych gwoździ, które nas ustawicznie krzyżują, znajdą się od czasu do czasu jakieś dobre ręce, krzepiące słowa, pogodne, akceptujące spojrzenia. Ale któż z nas pamięta tych Cyrenejczyków pomagających dźwigać kamienie żywota naszego? Przeważnie pamiętamy te gwoździe, mnóstwo gwoździ przybijających coraz mocniej nasze słabe ciało.

,,Ominęły Cię, Matko, bóle, gdyś rodziła Najczystszego Syna Swego Pierworodnego w Betlejem. Ale jak bardzo rozmnożyły się, gdyś na Kalwarii zostawała matką całego grzesznego, chodź odkupionego, rodzaju ludzkiego. Zrodziłaś nas w boleściach – patrz na nas z tą miłością, jaką matka każda żywi do owocu męki swojej. Matko Bolesna – jakże jesteś dla nas Matką Radosną”. (Zapiski Więzienne, 8.04.1955).

Nie ma na tej ziemi lepszej recepty na szczęście jak zrzucić cały życiowy balast u stóp Matki Pokoju – Matki Radosnej.

Zmagajmy się z grzechem we własnym wnętrzu, zabiegajmy o dobro materialne i dbajmy o zdrowie. Życzmy innym sukcesów i sami się nimi cieszmy, ale gdy nie wszystko ułoży się po naszej myśli, biegnijmy do Matki Radosnej – Matki Pokoju. Ona widziała wiele gwoździ i wiele ran. Nasze, nie są Jej obce.

W Stoczku radujemy się z pięknego Jubileuszu – 30. Rocznicy Koronacji łaskami słynącego wizerunku Maryi. Tym bardziej, że koronacji dokonał nasz Rodak , błogosławiony Jan Paweł II. Miało to miejsce 19.06.1983r. Naszą radość, jak wiecie, zmąciła ubiegłoroczna profanacja obrazu i  kradzież wotywnej, srebrnej szaty zdobiącej wizerunek. Robimy wszystko aby już 19 czerwca ( w rocznicę koronacji) nowa suknia ozdobiła obraz Matki Pokoju. Staramy się przyspieszyć prace przy renowacji ołtarza głównego ( już teraz wygląda okazale ) i przygotowujemy odpowiednie zabezpieczenia cudownego wizerunku i całej świątyni.

W imieniu wspólnoty Księży Marianów, opiekunów stoczkowskiego Sanktuarium, składam serdeczne podziękowania za Waszą życzliwość, duchową obecność przez modlitwę, za wszelkie dary materialne na Sanktuarium i klasztor, a przede wszystkim za ostatnie dary wotywne na nową szatę dla stoczkowskiej Pani. Bóg zna nasze serca i sumienia, wie ile miłości i wiary, i nadziei w tym wszystkim było. Na pewno pomnoży dobro, uczyni zadość naszym modlitwom.

Nie każdy z nas może być w czasie Jubileuszu w Stoczku. Praca, zdrowie, brak środków być może nam na to nie pozwolą. Zachęcamy by włączyć się duchowo w Nowennę Eucharystyczną o Pokój, którą będziemy odprawiali w Sanktuarium od 1 do 9 maja ( godz. 19.00). Zaś przed samym Jubileuszem Koronacji pomodlimy się w nowennie przebłagalnej za profanację obrazu, od 10 do 18 czerwca (godz. 19.00). W ten sposób nie tylko materialnie ale przede wszystkim duchowo przygotujemy się na radosne świętowanie.

Życzę Wam wszystkim Błogosławionych Świąt, niegasnącej nadziei i bezgranicznego zawierzenia Matce Kościoła.

 

 

 

 

 

Z Wielkanocnym pozdrowieniem

w imieniu księży Marianów ze Stoczka

ks. Grzegorz Deryngowski MIC 

Kustosz Sanktuarium

 

 

 

 

 

fot. Bogdan Żukowski ; fot. Tomasz Holiczko

Logowanie