Plener Malarski artystów z Wielkopolski 18 – 23 sierpnia 2012

„Sztuka nie polega na perfekcji, ale na pasji”. Ta sentencja miała towarzyszyć nam na krótkim, ale pracowitym plenerze w Stoczku Klasztornym na Warmii.

Wszyscy, czyli cała piątka, jesteśmy z Wielkopolski (Piła, Chodzież, Pniewy). Pasja i pragnienie pracy w ładnym miejscu przygnała nas do Stoczka. Po przybyciu okazało się, że określenie „ładne miejsce” to zdecydowanie za mało.

Zespół Klasztorny, Cudowny Obraz Matki Bożej Pokoju, ogrody, życzliwi i sympatyczni ludzie, zapach kwiatów i wnętrz klasztornych sprawiają, że jest to wyjątkowe miejsce, gdzie ręce same pracują, bo potrzeba wyrażenia tego, co się widzi i czuje, jest ogromna. W każdym miejscu: w kościele, w krużgankach, w ogrodzie pod jabłonią, w malinowym zagajniczku, w obliczu nieba w oczkach wodnych, jest nieuchwytne dobro i piękno, które raduje serce i wypełnia nas pasją tworzenia.

Każdy z nas pięciorga inaczej wyraża to, co widzi i czuje. W tym niewielkim gronie jest rzeźbiarz z Piły - Ryszard Perzyński, dwaj ikonopisarze - jeden z Pniew, Wojciech Til, drugi z Piły, Andrzej Bińkowski, malarka z Margonina - Maria Burzyńska i malarka z Chodzieży - Janina Sługocka – Janusz.

Choć plener trwał jedynie od 18 – 23 sierpnia 2012, w każdym z nas odcisnął niezapomniane wrażenia, które mamy nadzieję, choć trochę wyraziliśmy w obrazach, ikonach i rzeźbach zrobionych w tym króciutkim czasie. Choć na początku wydawało nam się, że miejsce to jest na „końcu świata”, to 

Polecam każdemu, by trafił do Stoczka, bo Sanktuarium Matki Pokoju z Cudownym Obrazem sprawi, że choć nie jest się artystą, wrażenia i odczucia będą równie głębokie.

 

                           

 

Janinna Sługocka – Janusz
Organizator pleneru

Logowanie