Ogród klasztorny w stylu barokowym
bogumil
04/03/2013 11:05

Stoczek to przede wszystkim Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju z cudownym obrazem Matki Najświętszej. Jednakże, dodatkowym walorem podkreślającym wyjątkowość tego miejsca jest odrestaurowany ogród w stylu barokowym odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem.

Ogród stanowi piękną zieloną przestrzeń o walorach wypoczynkowych i krajobrazowych. Stanowi punkt częstych wycieczek miekszańców regionu i turystów z dalszych części kraju. Chętnie fotografują się tutaj młode pary. Szczególnie latem, zamienia się w miejsce zabaw i wypoczynku dla dzieci. W skład aranżacji obiektu wchodzi również zarybiony staw, w którym można rekreacyjnie łowić ryby. W wakacje, wzdłuż murów ogrodu od strony północno-wschodniej, na równej jak dywan trawie, rozbijane są namioty pielgrzymów i turystów. Tuż obok znajduje się Dom Pielgrzyma z zapleczem sanitarnym, a w głębi ogrodu wyznaczone palenisko, przy którym organizowane są wieczorne ogniska. Zatem, jest to nie tylko piękny obiekt zabytkowy, lecz także świetne miejsce do rekreacji.

 
 
fot. Ł. Wierzchowski

Jest to jedyny tego typu obiekt na Warmii, w którym z tak dużą precyzją odtworzono idee XVIII -wieczne.

fot. Ł. Wierzchowski
fot. T. Witek fot. T. Dobrowolski
 
   
fot. Ł. Wierzchowski

Dziś stanowi on ostoję ciszy i spokoju gdzie każdy może znaleźć swoje miejsce na zadumę i relaks  a nawet pole namiotowe.

Logowanie