Koncert koronacyjny w Stoczku Klasztornym 19.06.2013 r

 

ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE 

Zbliża się wyjątkowy Jubileusz - 30 rocznica koronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Pokoju ze Stoczka. Aktu koronacji dokonał bł. Jan Paweł II, 19 czerwca 1983r. na Jasnej Górze. Uroczystość Jubileuszowa połączona będzie z poświęceniem nowej, srebrnej Szaty zdobiącej obraz.

Zabytkowa suknia pochodząca z XVII w. została w ubiegłym roku skradziona i nikłe

są szanse na jej odzyskanie. Księża Marianie - opiekunowie Sanktuarium w Stoczku, na prośbę licznych pielgrzymów, czcicieli Matki Pokoju, rozpoczęli jesienią 2012r. zbiórkę ofiar na nową, wotywną szatę.

Uroczystość Jubileuszowa będzie dziękczynieniem Maryi za ponad 300 lat opieki nad Świętą Warmią, za Papieża Polaka, za Sługę Bożego - Prymasa Tysiąclecia, więźnia Klasztoru w Stoczku.

Księża Marianie składają też serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przez modlitwę i ofiary materialne wspierali i wspierają rozwój Sanktuarium, szczególnie za ostatnią pomoc w godnym przygotowaniu Świątyni na uroczystości Jubileuszowe i dary wotywne na nową suknię dla Bożej Matki z Dzieciątkiem Jezus w stoczkowskim wizerunku.

Niech Bóg obdarzy łaską Pokoju wszystkich Dobrodziejów, Ofiarodawców, Czcicieli Stoczkowskiej Matki Pokoju.

Serdecznie zapraszamy do Bazyliki w Stoczku na Jubileuszowe uroczystości w dniu 19 czerwca 2013 (środa), godz. 17:00.

 

P.S.

Nowa Szata dla Matki Pokoju została wykonana ze srebra, w gdańskiej pracowni pana Mariusza Drapikowskiego. Jest ona dość wierną repliką skradzionej, siedemnastowiecznej. (Na podstawie zdjęć). Przy jej tworzeniu wykorzystano też metody prac typowe dla tamtego okresu. Co jest dodatkowym atutem powstałego dzieła.

Ks. Grzegorz Deryngowski MIC

Kustosz Sanktuarium

w Stoczku Klasztornym

 

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWYCH

 Stoczek Klasztorny

19 czerwca 2013

 

godz. 17:00

Msza św. Dziękczynna pod przewodnictwem Ks. Infułata dr. Adolfa Setlaka.

W czasie Mszy św. wystąpi chór Laudate Dominum z Bartoszyc, pod dyr. Marii Czarnej

- Poświęcenie nowej szaty wotywnej zdobiącej wizerunek Matki Pokoju

- Prymasowski Akt Oddania Bożej Matce

 

godz. 18:30

Koncert Koronacyjny      

Przygotowany przez wykładowców i studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Mikołaja Moroza.

 

 

Słowo wstępne do programu koncertu koronacyjnego 19.06.2013r, godz. 18:30, Bazylika w Stoczku Klasztornym.

 

Dnia 19.06.2013r, w Stoczkowskej Bazylice będziemy świętowali uroczyście 30 rocznicę koronacji Obrazu Matki Pokoju . Po Mszy św. o godz. 17:00 przedstawimy Państwu program artystyczny przygotowany przez wykładowców i studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert jest wynikiem współpracy trzech wydziałów. Profesor Mikołaj Moroz z Wydziału Wokalnego UMFC sprawował opiekę artystyczną nad projektem „Stoczek Jubileuszowy”. Do wspólnego muzykowania zaprosił swoją studentkę z drugiego roku studiów magisterskich Edytę Krzemień. Wydział fortepianu, klawesynu i organów reprezentuje swoją osobą Pan Patryk Lipa, a na skrzypcach i wiolonczeli grają panowie z trzeciego wydziału Naszej Uczelni instrumentaliści Pan Szymon Naściszewski i Pan Jakub Pożyczka.

Ave Maria jako symbol ludzkiej miłości i przywiązania do Matki Bożej. Ufność i nadzieja, jaką pokładamy w modlitwie do Niej najlepiej krystalizują się w muzyce. Talent kompozytorów i wykonawców wznosi się do niebios oddając hołd Matczynym łzom i wstawiennictwu za nami malutkimi.

Program koncertu został tak uformowany, aby przybliżyć słuchaczom modlitwę śpiewaną głosami ludzi i instrumentów. Utwory koncertowe pochodzą z różnych epok i stylów wykonawczych, a jednak są tak sobie bliskie poprzez intencje i tożsamość środków wyrazu artystycznego, że uniwersalność i rozumność Modlitwy Maryjnej staje przed wyobraźnią słuchaczy jak żywy obraz, jak Nasz Obraz Matki Pokoju. Patrząc w Jej oblicze otwierają się nasze serca i umysły a dusza sama rwie się do śpiewu… Ave Maria.

 

Informacja o koncercie

Proponowane utwory:

  • G. Caccini (1546 – 1618) Ave Maria tenor,
  • J. S. Bach (1685 – 1750) “Seufzer trennen” aria z magnifikatu sopran,
  • W. A. Mozart (1756 – 1791) Ave verum corpus natum skrzypce i wiolączela,
  • F. Durante (1684 – 1755) Vergin, tutto amor tenor,
  • L. van Beethoven (1770 – 1827) O sanctissima! Skrzypce i wiolonczela,
  • F. Schubert (1797 – 1828) Ave Maria sopran i skrzypce,
  • V. Bellini ( 1801 – 1835) Angiol di pace skrzypce i wiolonczela,
  • G. Verdi (1813 – 1901) Ave Maria aria koncertowa,
  • Ch. Gounod (1818 – 1893) Ave Maria do preludium J.S. Bacha sopran,
  • C. Franck (1822 – 1890) Panis angelikus sopran i tenor,
  • L. Luzzi (1828 – 1896) Ave Maria tenor,
  • A. Piazzola (1921 – 1992) Ave Maria wszyscy wykonawcy.

 

Wykonawcy:

  • Edyta Krzemień - sopran
  • Mikołaj Moroz – tenor
  • Szymon Naściszewski -skrzypce
  • Jakub Pożyczka -wiolonczela
  • Patryk Lipa -organy

 

Sylwetki wykonawców 

 

Edyta Krzemień

Sopran

 Studentka Wydziału Wokalno - Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zadebiutowała w 2008 roku rolą Christine Daae w musicalu A.L. Webera "Upiór w Operze" w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Dwa lata później wcieliła się w rolę Fantyny w musicalu "Les Miserables" (Na podstawie powieści V.Hugo "Nędznicy"). Płyta z tego spektaklu osiągnęła statu złotej. W koncercie "Najlepsze z Romy" śpiewała partię Christine, Fantyny, Grizabelli z musicalu "Koty" oraz Kim z "Miss Sajgon".W widowisku "Notre Dame l'histoire" wcieliła się w rolę Esmeraldy. Obecnie gra Johannę w thrillerze muzycznym "Sweeney Todd" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Na scenie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu gra Kalę, przybraną matke Tarzana w musicalu "Tarzan" z muzyką Phila Collinsa. Jest nowym głosem Królewny Śnieżki w odrestaurowanej, najstarszej bajce Disneya "Królewna Snieżka i Siedniu Krasnoludków". W widowisku "Disney On Ice" użyczyła głosu Śnieżce i Śpiącej Królewnie. Oprócz tego dubbingowała w takich bajkach jak: "Król i Ja", "Kopciuszek", "Scooby Doo", "Kubuś Puchatek i przyjaciele". Koncertuje z własnym recitalam "My Musical Dream".

 

Prof. Mikołaj Moroz

Tenor

Wykłada śpiew solowy na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

W uczelni tej pracuje o 1997 roku. Wykładał również w Keimyoung University w Korei Południowej oraz na Uniwersytecie Mickiewicza w Poznaniu i na Uniwersytecie Zielonogórskim jak również Akademii Muzycznej w Białymstoku.

W operze debiutował w 1988 roku w Szczecinie. Śpiewał w Operze Wrocławskiej i Bałtyckiej w Gdańsku. Od 1990 roku występował w wielu krajach Europejskich na scenach operowych Paryża, Wiednia, Hamburga, Freiburga, Brukseli, Samur, Valencji, Alicante, Berlina, Sieny i wielu innych. Ma na swoim koncie pierwszoplanowe role Giuseppe Verdiego w Traviacie, Balu Maskowym, Falstaffie, śpiewał wiodące role w Donizettiego Córka Pułku, Anna Bolleyn, Napój miłosny. Występował w większości tenorowych ról mozartowskich. Bardzo często realizował kontrakty na role w operetkach Straussa, Lehara i Kalmana. W sumie zaśpiewał ponad 50 ról operowych i operetkowych w  ponad 700 spektaklach na deskach kilkudziesięciu teatrów.

Od roku 1996 do 2004 był dyrektorem pierwszego w Polsce prywatnego teatru muzycznego Polski Teatr Muzyczny – Warszawska Scena Operowa, w którym reżyserował po polsku i niemiecku spektakle operowe i operetkowe wcielając się również w rolę producenta i menagera.

Jego przeszłość i dzień dzisiejszy to działalność kameralna i koncertowa. Wystąpił w ponad 500 koncertach kameralno – pieśniarskich i oratoryjno – symfonicznych. 

 

Szymon Naściszewski

Skrzypce

Szymon Naściszewski urodził się w Rzeszowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 10 lat.

Kształcił się w Zespole Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie w klasie mgr Roberta Naściszewskego. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem as. Jakuba Jakowicza. Jest laureatem prestiżowego stypendium „Młoda Polska”.

Wielokrotnie brał udział w konkursach i kursach mistrzowskich, swoje umiejętności doskonalił m.in. u prof. Moniki Urbaniak-Lisik, prof. Marcina Baranowskiego, prof. Bartosza Bryły, prof. Janusza Kucharskiego, prof. Bartłomieja Nizioła.

 

Jakub Pożyczka

Wiolonczela

Jakub Pożyczka urodził się 15 maja 1991r. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku ośmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Elżbiety Przechackiej- Lejk. W 2005 roku uzyskał dyplom ukończenia szkoły muzycznej I st. z wynikiem celującym i równocześnie rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie pod kierunkiem prof. Romana Hoffmanna. Od 2005 do 2008 roku otrzymywał stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. W czerwcu 2011 ukończył Państwową Szkołę Muzycznej im. Józefa Elsnera w Warszawie z wyróżnieniem otrzymując ocenę celującą z egzaminu dyplomowego.

Od października 2011 roku jest studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Wróbla.

Jakub wielokrotnie brał udział w międzynarodowych kursach muzycznych, podczas których miał przyjemność pracować z prof. Clausem Reichardtem, prof. Cecylią Barczyk, prof. Stanisławem Firlejem, prof. Tomaszem Strahlem i prof. Kazimierzem Michalikiem.

Kilkukrotnie uczestniczył w konkursach wiolonczelowych, co zaowocowało wyróżnieniem na Konkursie Bachowskim (2008)w Zielonej Górze i wyróżnieniem I st. na II Ogólnopolskim turnieju wiolonczeli i kontrabasu (2012) w Warszawie.

W 2011 roku Jakub został wybrany w wyniku przesłuchań do uczestnictwa w projektach orkiestrowych , które poprowadził Henning Kraggerud i Paul McCreesh podczas festiwalu Wratislavia Cantans. Brał również udział w 3. Puławskim Festiwalu Muzycznym „ Wszystkie Strony Świata”. Od kilku lat Jakub uczestniczy w cyklach koncertów festiwalu „ Lato w pograniczu” w Sejnach.

 

Patryk Lipa

Organy

Patryk Lipa urodził się w 1990 roku w Berlinie. Naukę gry na organach rozpoczął w wieku 10 lat. Po przyjeździe do Polski w roku 2002 kontynuował naukę w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, w klasie organów mgr Rafała Wróbla. Od 2010 roku studiuje grę na organach na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Jarosława Malanowicza i ad. dr Jarosława Wróblewskiego.

Jest laureatem II nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Organowym w Biarritz (Francja 2011). Brał udział w kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez takich organistów jak: Julian Gembalski, Jan-Piet Knijff, Christoph Bossert czy Gerhard Gnann. Od roku 2007 występuje jako klawesynista w Zespole Muzyki Dawnej "Basso Continuo" z Radomia. Pełni funkcję organisty w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starachowicach.

 

Galeria zdjęć z historycznej koronacji obrazu Matki Bożej Pokoju przez papieża Jana Pawła II.


fot. Archiwum Sanktuarium


fot. Archiwum Sanktuarium


fot. Andrzej Ostrówka

Logowanie