Dni Pamięci Stefana Kard. Wyszyńskiego i Jana Pawła II - Stoczek Klasztorny 5.X.2012
Dzień Uroczystości Prymasowskich – 5 października, zapowiadał się chłodny, ale słoneczny. Późnym popołudniem jednak duże krople deszczu pokropiły głowy uczestników procesji do Kalwarii w klasztornym ogrodzie.

Początek października w Stoczku wita zazwyczaj pielgrzymów złotem i czerwienią liści, ciepłymi promykami słońca w połunie, rześkim powietrzem nad ranem.

Dzień Uroczystości Prymasowskich – 5 października, zapowiadał się chłodny, ale słoneczny. Późnym popołudniem jednak duże krople deszczu pokropiły głowy uczestników procesji do Kalwarii w klasztornym ogrodzie. Ktoś powiedział: Zapomniał ksiądz aspersji (pokropienie święconą wodą) i Niebo teraz nadrabia. Przypomniał się złowrogi wieczór 1953 roku, kiedy Prymas – Więzień, przywieziony do Stoczka, pierwszy raz przekracza próg  „nowego domu”.

Na kolejną rocznicę uwięzienia Kard. Wyszyńskiego przybyło do stoczkowskiej Bazyliki wielu pielgrzymów, władze samorządowe województwa Warmińsko-Mazurskiego na czele z Panem Marszałkiem, była przedstawicielka Instytutu Prymasowskiego Pani Iwona Czarcińska, dyrektorzy i wychowawcy szkół im. Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II. Do Stoczka zawitał także Pan Stanisław Tołwiński, Prezes Aeroklubu Krainy Jezior, gospodarz lotniska Wilamowo pod Kętrzynem, pomysłodawca i organizator uroczystości upamiętniających postać Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II, które odbywają się na tymże lotnisku następnego dnia po spotkaniu w Stoczku. Dokładnie 6 października 1954 roku z lotniska Wilamowo przewożono Kard. Wyszyńskiego do kolejnego miejsca internowania (Prudnik Śląski).      

Szczególną radość w sercu budziła obecność uczniów. Do Sanktuarium Matki Pokoju dotarli młodzi pielgrzymi ze Szkoły Podstawowej w Białymstoku, Publicznego Gimnazjum w Lubichowie, Gimnazjum z Kętrzyna, Szkoły Podstawowej z Kętrzyna, Publicznej Szkoły Podstawowej w Runowie, Liceum Nr. 1 z Kętrzyna, Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Smolajnach. Mszy św. przewodniczył Bp Jacek Jezierski. W kazaniu, którego z uwagą słuchało kilkuset młodych ludzi, ukazał sylwetkę Prymasa – Więźnia, który jak biblijny Hiob – choć stracił wszystko, to jednak się nie załamał. Nie stracił nadziei.

W ogrodzie Prymas postawił Krzyż – z patyków. Obłożył go kamieniami i cegłami. To była jego Kalwaria. Po blisko 60 latach wciąż przychodzą pod ten krzyż nowe pokolenia, zatrzymują się, zapalają lampki. Wydaje się, że trud i cierpienie sługi Bożego wydały i wciąż wydają w naszej Ojczyźnie konkretne owoce. Może jednak nie warto iść przez życie tylko z prądem. Może warto czasami podjąć się trudnego zmagania o prawdę, dobro i miłość.

Ks. Grzegorz Deryngowski MIC

Kustosz Sanktuarium w Stoczku Kl.

fot. Janusz Baranowski

 
 

„Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpienim, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce kościoła.” Bł. Jan Paweł II, Watykan, 23.10.1978 /rozpoczęcie pontyfikatu/.
 

ZAPROSZENIE

 

W imieniu Zakonnej Wspólnoty Księży Marianów pracujących w sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Kl. serdecznie zapraszam na obchody Dnia Pamięci Kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Powyższe uroczystości odbędą się dnia 5 października 2012r. w stoczkowskiej Bazylice oraz 6 października na lotnisku Wilamowo k. Kętrzyna.

W październiku przypada kolejna rocznica uwięzienia Prymasa w stoczkowskim Klasztorze (12 X 1953) i przewiezienia go (po rocznym pobycie) do kolejnego miejsca internowania z lotniska Wilamowo (6 X 1954). Obchody te są okazją do przypomnienia nam wszystkim postaci i nauczania Prymasa Tysiąclecia. Szczególnie młode pokolenie, wychowywane już w wolnej Polsce, powinno dobrze poznać Kard. Wyszyńskiego i Jego zasługi dla Kościoła i Narodu Polskiego.

Serdecznie pozdrawiam

Szczęść Boże!
ks. Grzegorz Deryngowski MIC
Kustosz Sanktuarium Matki Pokojuw Stoczku Klasztornym

Dzień Pamięci Kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II 2012

 

PROGRAM  OBCHODÓW

 

5 października 2012 r. (piątek)Stoczek Klasztorny - Sanktuarium Matki Pokoju

 

16.30       Różaniec  –  prowadzą uczniowie ze szkoły katolickiej w Smolajnach

17.00       Uroczysta Msza Św. pod przew. Ks. Biskupa Jacka Jezierskiego.
Modlimy się o rychłą beatyfikację sługi Bożego – Kard. Stefana Wyszyńskiego

(Oprawa muzyczna: Chór z Bartoszyc pod dyr. p. Marii Czarnej)

18.00       Przejście z Krzyżem do Kalwarii Prymasa w ogrodzie klasztornym (Krzyż niosą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Prymasa Tysiąclecia w Białymstoku). Zapalenie symbolicznego lampionu *

18.30       Poczęstunek dla wszystkich gości, młodzieży i dzieci

                 (w klasztornym refektarzu oraz w sali domu pielgrzyma)

 

6 października 2012 r. (sobota) Lotnisko Wilamowo k. Kętrzyna*

 

13.00       Uroczysty Apel – złożenie kwiatów pod obeliskiem poświęconym
                 Kard. S. Wyszyńskiemu i obeliskiem ku czci Jana Pawła II

13.40       Liturgia Słowa Bożego – celebrowana w hangarze lotniczym

14.10       Koncert orkiestry wojskowej z pokazem musztry paradnej

14.30  „Oferta kulinarna” z wojskowej kuchni

*)Do Stoczka prosimy zabrać ze sobą symboliczny znicz, który zapalimy przy Kalwarii Prymasa w klasztornym ogrodzie

*)Szczegółowy program uroczystości na lotnisku Wilamowo zob.

http://ketrzyn.softel.com.pl/index.php?op=15

Logowanie