Kontakt
stomasz
23/04/2013 16:35

Zgromadzenie Księży Marianów
Stoczek Klasztorny 30
11-106 Kiwity

Tel.: +48 89 7660911

e-mail: marianie@stoczek.pl

PKO BP SA O/Lidzbark Warmiński

78 1020 3570 0000 2102 0007 7552

 

Wiadomości

Wielkanoc 2018

Kalendarium

Święta Wielkanocne w Stoczku Klasztornym

Galeria Zdjęć

Triduum Paschalne

Trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia nazywamy w liturgii kościoła Triduum Paschalnym. Te trzy dni stanowią szczyt całego roku liturgicznego. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończy się nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Punktem kulminacyjnym Triduum jest obchód Wigilii paschalnej w Wielką Noc.

 

Wielki Czwartek – wierni w Wielki Czwartek gromadzą się w kościołach na Mszy Wieczerzy Pańskiej. Chrystus zaprasza nas do wspólnego stołu. Wezmie chleb i wino i przemieni je w swoje Ciało i Krew, aby nas nakarmić. Pozostał z nami pod osłoną znaków sakramentalnych, zwłaszcza Eucharystii i Kapłaństwa, których ustanowienie dziś wspominamy. Chrystus odchodząc z tego świata zobowiązał na jeszcze do wzajemnej miłości. Zostawił nam wymowny przykład, umywając nogi swoim apostołom i kazał nam kierować się w życiu ta samą zasadą miłości: ”To jest moje przykazanie, abyście się wzajemni miłowali”(J 15,12)

 

Wielki Piątek – w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, zgodnie ze starożytną tradycją Kościół nie sprawuje Eucharystii a zaleca wiernym w tym dniu adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy przechowania. Nasza adoracja ma być dowodem wdzięczności za dar Eucharystii. Rozważamy również ostatnie chwile z życia Chrystusa przed Jego męką i śmiercią, zwłaszcza modlitwę i upomnienia dane uczniom w Ogrodzie Oliwnym.

 Wielki Piątek w całym kościele jest dniem pokuty, w którym obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości i postu. W godzinach wieczornych gromadzimy się w kościołach na sprawowaniu pamiątki męki i śmierci naszego Pana Jezusa Chrystusa. Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczyna się liturgią słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po homilii następuje wyjątkowo uroczysta modlitwa powszechna, w której staramy się nie zapomnieć o nikim, bo wszystkich obmyła Krew Chrystusa przelana na krzyżu. Punktem kulminacyjnym całej liturgii jest adoracja Krzyża i Komunia św. Zgodnie z tradycją, w Wielki Piątek po zakończeniu liturgii Męki Pańskiej, przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego i wystawia do adoracji.

 

Wielka Sobota -  jest dniem w którym nie odprawia się Mszy św. ani innych nabożeństw. Wierni w Wielką Sobotę nawiedzają Grób Pański, rozważają Mękę i Śmierć Chrystusa oraz jego zstąpienie do otchłani, a także modlą się i zachowują post w oczekiwaniu na jego Zmartwychwstanie.

 W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Do godzin popołudniowych wierni przynoszą do kościoła pokarmy w pięknie przyozdobionych koszyczkach. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe Święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy.

Zgodnie z przepisami liturgicznymi Kościoła, a więc po zapadnięciu zmroku rozpoczyna się w świątyniach Liturgia Wigilii Paschalnej. Liturgia Wielkiej Soboty składa się z czterech części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej. Po Liturgia Wigilii Paschalnej odprawią się procesję rezurekcyjną, która jest uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego Pana

ŚWIĘTA WIELKANOCNE W STOCZKU KLASZTORNYM 2014r. - TRIDUUM  PASCHALNE

 

WIELKI  CZWARTEK

godz. 1700 – Msza Wieczerzy Pańskiej

 

WIELKI  PIĄTEK

godz. 1600 – Droga Krzyżowa drogami Stoczka Klasztornego

godz. 1800 – Liturgia na cześć Męki Pańskiej

 

WIELKA SOBOTA

poświecenie pokarmów:

Stoczek Klasztorny(kościół) – od godz. 1200 do godz. 1400- co pół godziny

Połapin – od godz. 1030

Kierwiny – godz. 1030

Konity – godz. 1045

Kierwiny Klucz – godz. 1115

godz. 1800 – Liturgia Wigilii Paschalnej

 

NIEDZIELA  WIELKANOCNA ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE

godz. 600 – Msza Święta Rezurekcyjna z procesją

pozostałe Msze Święte o godz. 900 ; 1130 i 1700

 

PONIEDZIAŁEK  WIELKANOCNY

Msze Święte o godz. 900 ; 1130 i 1700

Logowanie